Kolor ścian w sypialni może zaskakująco mocno wpłynąć na to, czy dobrze się wyśpisz i w jakim nastroju wstaniesz. O tym jak poszczególne kolory oddziałują na umysł i samopoczucie człowieka wiadomo już od dawna i wiedzę tą warto zastosować podczas aranżacji wnętrz. Pobudzające czerwienie, a może uspokajające pastele? Sprawdź jakie kolory sprawdzą się w sypialni, a z jakich lepiej zrezygnować.

Czy ciemne kolory pasują do sypialni?

O ile obraz przytulnej, relaksującej sypialni może kojarzyć się z jasnymi ścianami i minimalizmem, nic nie stoi na przeszkodzie by postawić na nieco ciemniejsze kolory ścian czy mebli. Efekt, jaki uzyskasz wybierając ciemniejsze barwy do sypialni zależy przede wszystkim od tego, jak kolor ścian połączy się z dodatkami i meblami. Ciemne ściany w odcieniach granatu, leśnej zieleni czy zmysłowej czerwieni ograniczają światło w pokoju, co ułatwia zaśnięcie. Na ich tle dobrze też prezentują się metaliczne dodatki, np. w postaci pozłacanych ramek na zdjęcia czy lampek nocnych. Przy ciepłym świetle, ciemna sypialnia stwarza wieczorem wyjątkowo romantyczny klimat. Trzeba jednak uważać – w ponure dni sypialnia będzie wydawała się zimna, przytłaczająca i niezbyt zachęcająca do relaksu.

Jeśli chcesz wdrożyć do sypialni ciemne kolory, postaw na ścianę akcentową lub ciemne dodatki na nieco jaśniejszym, stonowanym tle. Nie musisz od razu iść w stronę kontrastujących czarnych mebli na tle białej ściany. Wybierz ciepłe brązy i zestaw je z szarymi, nieco ciemniejszymi ścianami, a dla przełamania ciemności i pobudzenia sypialni postaw na małe źródła światła i odrobinę ciemnej zieleni (np. w formie roślin).

Jasne kolory w sypialni – za i przeciw

Stawiając na jasne ściany w sypialni możesz liczyć na wyjątkowo relaksujące, spokojne otoczenie do snu. Trzeba jednak pamiętać, że kolor ścian musi dobrze komponować się z pozostałymi elementami wystroju, wielkością sypialni czy stylem, jaki preferujesz. Najpopularniejsze kolory do sypialni to te inspirowane naturą – jeśli nie chcesz ścian białych lub beżowych, postaw na odcienie zieleni i niebieskiego, w tym wyjątkowo modną szałwiową zieleń, miętę lub lazur. Lepiej wybierać odcienie pastelowe, stonowane, które nie będą nadmiernie pobudzały i zadziałają jako kojący widok po długim, ciężkim dniu. Do sypialni pasują też wszelkie ciepłe barwy ścian – beże, brązy, ale także rudości czy stonowany róż. Jeśli lubisz nowoczesny i minimalistyczny styl, w sypialni postaw na ściany szare.

urządzanie sypialni

Zdecydowaną wadą jasnych ścian w sypialni może być ilość światła, jaką gwarantują. Mieszkając po stronie południowej, przy dużym naświetleniu sypialni, jasne ściany będą dodatkowo odbijały światło i mogą utrudniać zasypianie. Z drugiej jednak strony widok pięknie oświetlonych ścian o poranku z pewnością ułatwi wczesne wstawanie i da poczucie rześkości. Jasne ściany są też najlepszym wyborem w małych sypialniach, które będą wydawały się większe i lepiej doświetlone.

Łączenie kolorów i odcieni – jak dodać barwy do sypialni?

Najlepszym podkładem do pracy z dodatkami w sypialni są stonowane ściany w jednym, bazowym kolorze. Czy będzie to biel, szarość, beże czy pastele, zawsze staraj się wybierać meble i dodatki dobrze komponujące się z kolorem bazowym, ale też wprowadzające odrobinę wesołego, kolorowego szaleństwa. Jeśli ściany są jasne, meble mogą być zarówno z jasnego, jak i ciemnego drewna a dodatki, np. w postaci kolorowych poduszek czy narzuty dopasowane do aktualnych trendów wnętrzarskich. Dobrym pomysłem są np. głębokie zielenie, soczyste pomarańcze i pastelowe róże, które współgrają ze sobą zaskakująco dobrze.