Wystrój mieszkań w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Każdy chce iść zgodnie z trendami, co widać po tym, jak obecnie urządzane są wnętrza mieszkań i domów. Obecnie bardzo często można spotkać się ze stylem loftowym. Czym dokładnie charakteryzuje się ten styl i co powinny wiedzieć osoby wybierające loft?

Co to jest loft?

Loft to określenie, które nie każdemu jest znane, przez co wiele osób słysząc to pojęcie nie wie, co ono oznacza. Lofty to mieszkania znajdujące się w starych fabrykach, spichlerzach, magazynach bądź dawnych hutach. Obecnie wiele takich budynków zostaje wykończonych na lokale mieszkalne, a z uwagi na specyficzny wygląd tych pomieszczeń idealnie sprawdza się tutaj styl loftowy.

Czym jest styl loftowy?

Styl loftowy w ostatnim czasie zyskuje przychylność osób, które chcą, aby ich mieszkanie było nowoczesne, przestronne, a także panował w nim minimalizm. Styl ten został zapoczątkowany w XX wieku i przetrwał do dziś, dzięki czemu możliwe jest urządzanie mieszkań w sposób inny niż pozostałe.

Co cechuje styl loftowy?

Mieszkania urządzone w stylu loftowym charakteryzują się surowo wykończonymi wnętrzami. Widoczne belki sufitowe lub beton na ścianach to tylko niektóre z elementów, jakie odzwierciedlają styl loftowy. Poza tym styl ten oparty jest także na elementach z drewna, stali, cegły i skóry.

Jak urządzić dom/mieszkanie w stylu loftowym?

Urządzenie mieszkania w stylu loftowym wbrew pozorom nie jest trudne. W sprzedaży dostępnych jest wiele przeróżnych mebli oraz dodatków w stylu loftowym. Wybierając ten styl, warto pamiętać, że tutaj bardzo ważne jest zachowanie przestrzeni i rozświetlenie pomieszczeń poprzez duże okna.

O stylu loftowym, należy pomyśleć już w momencie wykańczania mieszkania. Drzwi loftowe we Wrocławiu to świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy, aby styl ten gościł w naszych wnętrzach nie tylko poprzez meble czy dodatki. Drzwi mogą świetnie dopełnić wnętrze każdego pomieszczenia, co jeszcze bardziej podkreśli omawiany styl. 

Ponadto należy dodać, że sam wybór mebli to nie wszystko, gdyż ogromne znacznie ma także ich rozmieszczenie. W tym przypadku ważny jest minimalizm, a więc ograniczanie wyboru mebli oraz dodatków do minimum to ważny aspekt. Przytłoczenie pomieszczenia zbyt dużą ilością rzeczy powoduje, że mieszkanie nie będzie funkcjonalne, a także nie będzie to oryginalny styl loftowy.

Jakie kolory dominują w stylu loftowym?

W stylu loftowym dominują wybrane kolory tj. biały, czarny, szary oraz brązowy. Barwy te dotyczą nie tylko elementów wykończeniowych, ale również mebli, dodatków oraz pozostałych rzeczy wchodzących w skład wyposażenia domu. Mówiąc o kolorach nie można zapomnieć także o odcieniach. Idealne skomponowanie tych kolorów i ich odcieni spowoduje, że zachowamy wszystkie cechy stylu loftowego. 

Czym różni się styl loftowy od industrialnego?

Powstanie stylu loftowego oraz industrialnego przypisywane jest na ten sam okres, a nawet miejsce (stany zjednoczone), gdzie oba style zyskały popularność. Należy jednak dodać, że każdy z tych styli poszedł w nieco innym kierunku, a co za tym idzie, znajdziemy tutaj pewne różnice, jeżeli chodzi o styl loftowy i industrialny. Pomimo że style te nawiązują do opuszczonych zakładów to w stylu loftowym, znajduje się mniej elementów charakterystycznych do starych dużych budynków. Natomiast styl industrialny to nawiązanie do dawnego wystroju fabryk, zakładów produkcyjnych itp.

loft

Styl loftowy cechuje się delikatnymi i jasnymi kolorami tj. żółty, niebieski oraz pastele, co w przypadku stylu industrialnego jest niedopuszczalne. W skrócie można by określić, że styl loftowy jest znacznie przytulniejszy i sprawia, że pomieszczenia w efekcie stają się cieplejsze poprzez kolorystykę, dodatki, kwiaty, dywany, a także grafiki. Podczas dobierania elementów wyposażenia, należy także uważać, aby zbytnio nie przesadzić, gdyż atmosfera loftowa zostanie utracona. 

Dla kogo sprawdzi się styl loftowy?

Styl loftowy idealnie sprawdzi się dla osób lubiących dużą przestrzeń i minimalizm. Niestety nie wszyscy lubią tzw. ubogie wnętrza, co powoduje, że styl ten nie zadowoli każdego. Mieszkanie wyposażone wyłącznie w niezbędne meble i dodatki to świetna opcja dla osób, które chcą, aby w mieszkaniu panował ład i porządek.

Jeżeli więc lubimy pomieszczenia, które są przytulne, a zarazem nawiązują do nieco surowych i przestronnych wnętrz, styl loftowy jest właśnie dla nas.