Projektowanie i aranżacja własnego domu czy mieszkania bardzo często stanowi dla nas problem. We współczesnym świecie istnieje tyle możliwości doboru odpowiednich mebli, kolorów, stylów, że sami nie wiemy, na co się zdecydować.

Jednym z większych wyzwań jest dobór drzwi, zwłaszcza tych zewnętrznych. Są one swego rodzaju wizytówką domu, więc muszą być wykonane naprawdę solidnie i wpasowywać się estetykę, ale ponadto ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie domu.

Nie da się ukryć, że spełnienie wymogów bezpieczeństwa, a zarazem estetyki to niełatwy orzech do zgryzienia. Aby jednak sprawnie połączyć te dwa elementy i dobrać najlepsze drzwi dla naszego domu warto skupić się na kilku aspektach przy ich wyborze.

Materiał

Niewątpliwie jednym z bardziej popularnych rodzajów drzwi zewnętrznych są te wykonane z drewna. Ludzie coraz częściej chcą wprowadzać do swojego wnętrza naturalny wygląd. Ponadto dobór odpowiedniego rodzaju drewna może zapewnić drzwiom dużo większą solidność niż niejeden materiał sztuczny.

Jakie drewno wybrać?

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów jest drewno sosny, świerku, czy innych drzew iglastych, jednak w ostatnim czasie bardzo popularny stał się również dąb i mahoń. Wszystko zależy od tego, które drewno lepiej wpasuje się w wystrój.

Nie poleca się natomiast drzwi zewnętrznych z innego rodzaju drzew liściastych niż wyżej wymienione, np. orzecha, ponieważ ich struktura nie pozwala odpowiednio współgrać z zewnętrznym otoczeniem, tj. zmianą pogody, wiatrem itp.

Funkcje

Jak już pokrótce zostało tu powiedziane, drzwi wejściowe pełnią kilka bardzo ważnych funkcji i to w głównej mierze na nich trzeba się skupić przy wyborze.

Oprócz bycia wizytówką domu, czyli funkcji estetycznej drzwi zewnętrzne powinny:

  • Odpowiednio zabezpieczać wejście przed włamaniami – wiąże się to z wyborem drzwi posiadających np. zamki ryglujące, wkładki antywłamaniowe, bolce antywyważeniowe itp.
  • Chronić dom przed warunkami pogodowymi – drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim wodoszczelne; nie można przecież pozwolić na to, by w trakcie ulewy czy roztopów woda dostała się do środka.
  • Być izolatorem – w związku z warunkami pogodowymi, drzwi zewnętrze mają za zadanie utrzymywać w domu dobrą temperaturę i nie dopuścić do wychłodzenia, ponieważ w tym wypadku straty energetyczne będą dosyć duże.
  • Wygłuszać – drzwi wejściowe powinny być również izolatorem wszelkich dźwięków pochodzących z zewnątrz, zwłaszcza, jeśli dom znajduje się blisko głównej ulicy.

Sposób konserwacji

Istotną sprawą jest również to, że aby drewniane drzwi wejściowe służyły nam na wiele lat, trzeba o nie odpowiednio dbać.

Najprostszą sprawę mają osoby kupujące takie drzwi na zamówienie u stolarzy, ponieważ oni jako specjaliści w dziedzinie drewna najlepiej znają się na ich pielęgnacji. Zawsze można również skontaktować się ze stolarzem z danego miasta i poprosić go o kilka wskazówek, czy nawet zlecić mu konserwację.

Stolarz drzwi z Wrocławia do ich pielęgnacji poleca szczególnie impregnaty w postaci lakierów czy farb. Najczęściej są one bezbarwne, jednak dobrą opcją są również te w formie kolorowej, ponieważ dzięki temu wystrój co jakiś czas może się zmieniać.

Styl

Należy jednak pamiętać, że przy wyborze odpowiedniego środka trzeba zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj drewna, z jakiego zostały wykonane drzwi, ale też na ich styl, by przypadkiem niewłaściwy kolor nie zaburzył ich wyglądu.

Najpopularniejszymi wzorcami drzwi zewnętrznych w ostatnich latach były:

  • Drzwi z designerskim wzornictwem drewnianym, czasem również wzmocnionym różnego rodzaju okleinami;
  • Ale także drzwi proste, jak najbardziej przypominające naturalne drewno;
  • Ponadto pojawiaj się coraz więcej drzwi z miedziowymi wstawkami, które podkreślają barwy drewna;
  • Oraz drzwi wzbogaconych szybami, które otwierają przestrzeń dzięki wpuszczaniu do przedsionków naturalnego światła.

Wybór odpowiedniego stylu i ogólnie odpowiednich drzwi w głównej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Nie można zapominać, że do tych zewnętrznych najlepiej wybierać drewno z drzew iglastych czy z tych nieprzepuszczających wilgoci, jednak ich wygląd i wykończenie powinno już być decyzją podjętą według gustu i rodzaju wnętrza.