Wiele osób marzy by mieszkać we własnym domu. Po odłożeniu pieniędzy na ten cel przechodzą do realizacji marzenia. Są na to dwa sposoby, system gospodarczy, czyli praca przede wszystkim własnymi siłami oraz system zlecony, innymi słowy wynajęcie wykonawcy. Niezależnie od metody, wymaga to czasu oraz niemałego wysiłku. Marzenie o domu zamienia się w wyczekiwanie końca prac.

Gdy już to nastąpi przychodzi czas na aranżację wnętrz. To wcale nie jest takie proste zadanie, szczególnie po wyczerpującej i długiej budowie. Można, więc zatrudnić specjalistę do wykonania tego zadania. Jest nim architekt wnętrz.

Co ma do zaoferowania architekt wnętrz?

Praca architekta wnętrz polega na zaaranżowaniu danego pomieszczenia. Chodzi tu o wykonanie projektu i wprowadzenie go w życie. Architekt, więc skupia się na tym, by pomieszczenia były nowoczesne, choć to zależy od gustu klienta, estetycznie urządzone oraz funkcjonalne. Dobierze, więc wszelkie elementy dekoracyjne, kolor farb a nawet meble. Oczywiście wszystko w porozumieniu z klientem i dopasowane do jego oczekiwań.

Kandydat na architekta wnętrz musi wykazywać się pewnymi ważnymi umiejętnościami. Jest to między innymi zdolność do tworzenia dokładnych rysunków technicznych. Łączy się to bezpośrednio z wyobraźnią przestrzenną. To dzięki niej każdy projekt powstaje najpierw w głowie a dopiero potem tworzona jest jego wizualizacja. Bardzo istotny w tej pracy jest też tak zwany zmysł estetyczny. Pozwala na estetyczne dopasowywanie do siebie wszystkich składników projektu.

Etapy projektowania wnętrz

Architekt wnętrz wykonuje swoją pracę w kilku etapach. Można podzielić je następująco:

  • Rozpoznanie wnętrza przeznaczonego do aranżacji przeanalizowanie jego budowy i wielkości. Pomaga to w doborze odpowiednich materiałów i mebli.
  • Badanie wymagań klienta. To bardzo ważny etap, architekt dopasowuje swoją wizję do wskazówek udzielonych przez klienta. Uwzględnia wymagania, co do kolorystyki i wszelkich innych preferencji.
  • Po zebraniu informacji architekt tworzy w swojej pracowni projekt zaaranżowania pomieszczeń. Przedstawia zazwyczaj kilka opcji do wyboru, by klient mógł wybrać to, co najbardziej mu odpowiada. Po dokonaniu wyboru przez klienta, architekt przechodzi do jego realizacji. Pracuje przy nim z własną ekipą, która potrafi w doskonały sposób przeprowadzić zaplanowane prace. Odbywa się to cały czas pod czujnym okiem architekta.

Gwarancja sukcesu

Budowa domu pochłania wiele czasu i pieniędzy. Jest też dość wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Gdy przychodzi do zaaranżowania pomieszczeń, domownikom może już zabraknąć na to sił. Warto, więc skorzystać z usług architekta wnętrz. Zbierze on wszystkie potrzebne dane od klientów i na ich podstawie wykona projekt wystroju. Następnie zrealizuje go z pomocą własnej grupy specjalistów.