Zasłony przede wszystkim charakteryzują się praktycznością i funkcjonalnością, jednakże rozwiązanie to niesie ze sobą również walory estetyczne.

Z tego względu bardzo wiele osób decyduje się na zakup zasłon, ponieważ ich zalety plasują je w czołówce najlepszych i najbardziej wszechstronnych rozwiązań do mieszkania. Zasłony doskonale wyglądają zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Dzięki nim wnętrza nabierają niepowtarzalnego charakteru, a rozwiązanie to niesie ze sobą wspaniały klimat.

Zasłony świetnie sprawdzają się w sypialni, pokoju dziecięcym, jak i w salonie, niezwykle poprawiając komfort codziennego życia. Rozwiązanie to pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników, pozwalając stworzyć idealne warunki do snu, jak i odpoczynku.

Dzięki zasłonom możliwe jest kontrolowanie ilości światła słonecznego wpadającego do mieszkania, a funkcja ta w dużej mierze determinowana jest ich rodzajem – np. dzięki zasłonom typu blockout możliwe jest uzyskanie niemalże całkowitego zaciemnienia, nawet w ciągu bardzo słonecznego dnia. Oprócz tego, rozwiązanie to sprawia, że wnętrza mieszkania bez wątpienia stają się bardziej przytulne.

Ponadto zasłony pozwalają ochronić wnętrza przed napływem gorącego powietrza latem, zaś zimą skutecznie zapobiegają przed utratą ciepła. Dodatkowo zasłony to również doskonała bariera akustyczna, która pozwala na wyciszenie hałasów dochodzących z zewnątrz. Zasłony to jednak nie tylko funkcjonalny dodatek, ale również ozdoba. Rozwiązanie to niesie ze sobą niezastąpione walory estetyczne, przez co nie ma sobie równych.

Jakie wzory zasłon wybrać – czyli na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Przed zakupem zasłon przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować wygląd mieszkania i to, jak zostało ono zaaranżowane. Kolor i wzór powinny być odpowiednio dobrane do ścian i mebli, jak również do ogólnego designu wnętrz. Oprócz tego bardzo istotne jest, aby zasłony były dopasowane do specyfiki danego mieszkania – jego wielkości, przestronności pomieszczeń, jak i jasności.

Ciemne wnętrza warto rozjaśnić delikatnymi barwami – bielą, beżem lub szarością. W jasnych mieszkaniach zaś, doskonale sprawdzą się mocne barwy – granat, grafit, jak również czerń. Jeśli kolory ścian opierają się na stonowanych i neutralnych barwach, warto wybrać zasłony w podobnym odcieniu. Gdy ściany są utrzymane w żywych kolorach, wówczas doskonale kontrastować będą białe lub srebrne zasłony.

Oprócz tego, kolor powinien być również dobrany do danego pomieszczenia. W sypialni najlepszym rozwiązaniem będą zasłony zaciemniające, które charakteryzują się grubą i ciężką fakturą. Dzięki nim możliwe jest niemalże całkowite zaciemnienie pokoju, co w szczególności polecane jest osobom, które mają problemy ze snem i są wrażliwe na światło słoneczne.

Zasłony zaciemniające charakteryzują się ciekawymi barwami o abstrakcyjnych wzorach, które doskonale współgrają z charakterem sypialni, a kolory te komponują się praktycznie z każdym wystrojem. W pokoju dziennym typ zasłon może być dowolny i w tej sytuacji najważniejsza jest ich rola estetyczna. Z tego względu warto wybrać wzory, które podkreślą ogólny wygląd mieszkania i dopełnią całość.

Modne wzory na zasłony w 2021 

W 2021 roku w szczególności dużym zainteresowaniem cieszyły się naturalne i stonowane wzory gładkie. Ogromnym powodzeniem cieszyły się zasłony w kolorze oliwkowym, który doskonale komponuje się z białymi ścianami. Oprócz tego wielu klientów wybierało gładkie wzory w beżowych i kremowych barwach, które świetnie sprawdzają się w mieszkaniach, gdzie meble są drewniane.

Jednakże coraz więcej osób aranżuje swoje mieszkania w bieli, przez co dużą sprzedażą cieszyły się również gładkie zasłony białe, różowe, srebrne, jak również granatowe. Do jasnych, przestronnych mieszkań bez wątpienia pasują zarówno zasłony w stonowanych barwach, jak również mocnych i żywych. Z tego względu klienci często decydowali się na gładkie zasłony w kolorze turkusowym, śliwkowym, jak i miętowym.

Jeśli chodzi o wzorzyste tkaniny, to w 2021 roku królowały przede wszystkim abstrakcyjne i kwiatowe propozycje. Dużą popularnością cieszyły się gotowe zasłony do salonu o nowatorskich wzorach w odcieniach bieli, połączonej z kolorem niebieskim, burgundowym lub zielonym. W tym roku abstrakcyjne motywy były niezwykle popularne, ale część klientów pozostawała jednak przy sprawdzonych i klasycznych wzorach kwiatowych. Takie rozwiązanie bez wątpienia będzie doskonale wyglądać w każdym pomieszczeniu, lecz kolorystyka danego wzoru powinna być odpowiednio dobrana do ogólnego designu wnętrz.