W ostatnich latach tradycyjne płytki straciły na swojej popularności. Dziś, coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach stawia się na nietuzinkowe ozdoby, w tym panele ścienne ze szkła. Są one  trwałe, eleganckie i wspaniale wzbogacają wystrój.

Dlaczego warto wybrać szklane panele?

Coraz bardziej popularna, ciekawa i oryginalna ozdoba jaką jest panel szklany ożywia pomieszczenie, podkreśla styl w jakim została urządzona kuchnia oraz nadaje jej estetyki.

Rozwiązanie to daje wiele możliwości, które pozwala nam zrezygnować z dodatkowych ozdób w kuchni, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wielobarwny motyw kwiecisty, komiksowy lub 3D. Wybór odpowiedniego wzoru nie musi się ograniczać do oferty producenta. Dziś, firmy proponują nowatorskie rozwiązania – jeśli chcemy by ścianę kuchenną zdobił panel szklany z naszym zdjęciem lub rysunkiem, możemy przesłać odpowiednie zdjęcie lub grafikę, by specjaliści mogli wydrukować je na szkle.

Producenci oferują produkty wykonane ze szkła hartowanego lub niehartowanego. Panele są łatwe w czyszczeniu, a ich wygląd będzie trzymał poziom przez długie lata.

Warto zdecydować się na to montaż paneli ze szkła – ta ozdoba oprócz walorów wizualnych i estetycznych, jest także praktyczna. Zazwyczaj, panele montowane są nad blatami i kuchenką, gdzie najtrudniej o zabrudzenia i odpryski. Mimo częstego powstawania zabrudzeń na szkle podczas gotowania i pieczenia, szkło można szybko i łatwo wyczyścić, nie pozostawiając śladów czy plam.

Kuchnia wyposażona w szklane panele zyskuje na swoim wyglądzie, może nabrać głębi lub podkreślić styl nowoczesny / klasyczny / retro lub rustykalny.

Jak wzór będzie pasował do kuchni?

Wybór odpowiednich paneli do kuchni nie jest łatwym zadaniem. Wszystko uzależnione jest od wielkości pomieszczenia oraz kolorów, jakie w nim dominują. Powinniśmy dokładnie zapoznać się ze wskazówkami i wytycznymi doboru kolorów, motywów i wzorów. Nie musimy jednak obawiać się ograniczeń, gdyż oprócz odpowiedniego wzoru, możemy również ustalić dokładne wymiary paneli. Warto jednak przemyśleć swoją decyzję, aby każdego dnia cieszyć się idealną kuchnią – szklane panele cechują się dużą wytrzymałością i trwałością przez długie lata.

Odpowiednia kolorystyka, wzór i styl

W zależności od wielkości naszej kuchni powinniśmy dobrze dopasować gamę kolorystyczną paneli. Niezmiernie ważne jest, aby kolory, wzory i motywy współgrały z kolorystyką mebli. Jasne barwy powiększają optycznie pomieszczenie – warto mieć tą informację na uwadze. Łączenie bieli z jasnymi kolorami jest idealnym rozwiązaniem dla małej przestrzeni.

Ponadto w niewielkich kuchniach świetnie sprawdzają się beże i jasne brązy. Do dużych kuchni bez wahania można wejść z ciemną kolorystyką, która świetnie się wkomponuje i estetycznie dopełni pomieszczenie. Jeśli chodzi o motyw, to warto dobrać go według własnego gustu. Jeśli kuchnia jest jasna i przestronna, bez obaw możemy wybrać szalony, abstrakcyjny wzór. W małych przestrzeniach nie jest to polecane, gdyż możemy optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć pomieszczenie. 

Wzornictwo do kuchni

W niewielkiej kuchni możemy pozwolić sobie także na kolorowy motyw. Warto jednak zwrócić uwagę na jego kolorystykę i wybrać jasne, spokojne oraz harmonijne wzory. Bardzo modne jest stosowanie szklanych paneli do kuchni z grafiką lub zdjęciami żywności. W dużych kuchniach świetnie sprawdzą się szerokie zdjęcia panoramiczne, zaś w małych – pionowe grafiki przedstawiające np. martwą naturę. Wybór wzorów mocno uzależniony jest od nas samych i naszych preferencji.

Grafiki lub zdjęcia jakie na pewno wpasują się w przestrzeń kuchenną to te, które będą przedstawiać owoce, warzywa i przyprawy. Oprócz zdjęć, popularnością cieszą się także rysunki lub grafiki z kuchennymi naczyniami czy z motywem spiżarni.

Jeśli podczas wybierania odpowiedniego wzoru i kolorystyki paneli pojawią się wątpliwości lub nie będziemy potrafili sami dopasować motywu, warto pamiętać, że producenci oferują pomoc przy doborze właściwej aranżacji. Urządzanie nowego domu lub generalny remont mieszkania to idealna okazja do ożywienia kuchni poprzez montaż szklanego panelu. Specjaliści zawsze mogą podpowiedzieć nam na jakie kolory powinniśmy postawić lub czego unikać, by odmienione wnętrze naszej kuchni zachwycało przez długie lata.